PREDCHÁDZAJÚCA STRÁNKA
Metodický list  12. ročníka súťaže    

Téma:
          Olympijské hry

Milí súťažiaci, vítame vaše rozhodnutie zúčastniť sa dvanásteho ročníka našej súťaže a tak, ako po iné roky, ponúkame niekoľko rád, ako sa vyvarovať chýb pri tvorbe súťažných prác a dosiahnuť čo najlepšie výsledky.

Dobrý exlibris má základ v dobre realizovanom návrhu, ktorý vzniká tvorivým spojením obrazovej a textovej časti. Ako postupovať pri tvorbe návrhu? Obrazovú podobu v prípade našej súťaže určuje vypísaná téma a preto hľadajte prvky, ktoré ju charakterizujú. Textová časť je jednoznačná. Viete, pre koho exlibris tvoríte /napíšete jeho meno a priezvisko/ a viete aj to, že prácu musíte označiť EXLIBRIS, EX LIBRIS alebo variantmi Z KNÍH, KNIHA, KNIŽNICA vo vašom jazyku. Textové zložky treba umne pospájať s obrazovou časťou a spolu vytvoriť kompozíciu exlibrisu. Hľadajte výtvarné prvky, ktoré ju zreteľne znázornia a oživia. Dôležitý je výber druhu písma, má byť čitateľné, primerane veľké a vhodne umiestnené v ploche. Rozhodnite sa pre plošné typy písma a nepodceňujte jeho úlohu! Exlibris je typický práve spojením výtvarného námetu a písma.

Textové a obrazové prvky spolu určujú formát /veľkosť/ knižnej značky. Ten nesmie presiahnuť rozmer 13 x 9 cm, ale doporučujeme vám riešiť návrhy i originálne práce v menšom rozmere. Pre použitie v praxi je to vhodnejšie.

Prácu začnite na rysovacom kartóne formátu A5 (21 x 15 cm). Ceruzkou si naznačte uhlopriečky a určite stred plochy, okolo ktorého si nakreslite obdĺžnik maximálne prípustnej veľkosti vašej budúcej práce (13 x 9 cm). Od stredu potom rozvíjajte kompozíciu obrazovej a textovej časti. Keď ste návrh dokončili, rozhodnite sa, či bude s rámikom, alebo zostanete pri obrysoch, ktoré vám vytvorila kompozícia. Tú môžete riešiť do štvorca, obdĺžnika, kruhu, elipsy, trojuholníka i mnohouholníka.

Súťažný návrh je potrebné vypracovať tušom za použitia pera alebo štetca do takej podoby, z ktorej bude jasné, v akej grafickej technike budete návrh realizovať. Môžete voliť medzi linoleorezom, linoleorytom, drevorytom, drevorezom, papierorytom, suchou ihlou i plastikorytom. Pri tvorbe návrhov sa osvedčila aj Mässerova doska. Častou chybou je tvorba návrhu, ktorý nie je technicky v praxi realizovateľný. Pamätajte, že pre suchú ihlu je vhodná čiarová perokresba, kombinovanie plôch zasa pre linoleoryt, linoleorez, plastikoryt a iné podobné techniky.

Ak si návrh vytvoríte bielou temperou alebo bielym pastelom na tmavý papier, ihneď uvidíte, ktoré čiary a plochy budete rydlom alebo nožíkom odstraňovať. A neostávajte iba pri návrhu, skúste podľa neho vytvoriť matricu pre vytlačenie originálneho exlibrisu. To by mal byť konečný cieľ snaženia najmä u žiakov základných umeleckých škôl.

Pre 12.ročník medzinárodnej súťaže EX LIBRIS HLOHOVEC sme zvolili tému "OLYMPIJSKÉ HRY", lebo ju vyhlasujeme v roku konania olympiády. Máte skvelú príležitosť vyjadriť krásu ľudského tela, radosť z víťazstva i žiaľ z prehry, v športe je sila, napätie a najmä pohyb. Olympiády sú aj dlhá história a olympijské mestá, športoviská, medaily a olympijské symboly - oheň a kruhy, znázorňujúce päť svetadielov. Mnohé novodobé olympiády majú svojich maskotov, vydalo sa množstvo plagátov. To všetko sú možnosti pre Vás. Známym olympijským športom je atletika, v ktorej sú behy, skoky a hody. Veľa súťaží sa odohráva v plaveckom bazéne, okrem plávania súťažia skokani do vody, akvabely i vodní pólisti. Záujem je aj o gymnastiku, športovú i umeleckú, z kolektívnych športov je to futbal, hádzaná, volejbal, basketbal i pozemný hokej. Na vode súťažia veslári, kanoisti, jachtári a pretekári vo vodnom slalome, poznáme súťaže v streľbe i lukostreľbe, cyklisti majú svoje disciplíny na ceste i na dráhe. Dlhé roky sú v programe olympiád boje vo vzpieraní, boxe, zápasení, nedávno pribudlo džudo. Program olympiád sa mení a modernizuje, v súčasnosti je v ňom aj tenis, bedminton a stolný tenis. Jediným zvieraťom, ktoré sa zúčastňuje olympijských súťaží, je kôň v jazdeckých disciplínach. Jazda je v aj modernom päťboji, tradičnou disciplínou je šerm.

Bolo by nádherné, keby sa vo vašich prácach podarilo zachytiť pohyb, ale sú aj disciplíny, kde je pretekár dlho nehybný. Strelec mieri nehybne na terč, gymnasti majú vo svojich zostavách výdrže, keď zostanú stáť ako sochy, aj vzpierač znehybnie po zdvihnutí činky. Takéto osobitosti môžete využiť vo svojich prácach. Ešte vďačnejšie pre grafické techniky sú športy na snehu. Pre svoje práce môžete použiť motívy z klasického lyžovania a skokov na lyžiach, z biatlonu, alpského lyžovania, hokeja, súťaží v sánkovaní a boboch alebo krasokorčuľovania i rýchlokorčuľovania. Ak vás nadchne výkon niektorého športovca, môžete do exlibrisu vpísať jeho meno a venovať mu ho. Využite svoje zážitky zo športových prenosov, možno Vás zaujme otvárací ceremoniál alebo zakončenie hier.

Nemohli sme vymenovať všetky disciplíny olympijských hier, ale knižnice sú plné kníh o týchto slávnostiach športu. Čítajte a dozviete sa veľa užitočného. Tešíme sa na Vaše práce a stretnutie najlepších v Hlohovci.

           Organizačný výbor


TOP

 Designed and created by AMANET C 2004 - All rights reserved EX LIBRIS AD PERSONAM HLOHOVEC C  2004